Trutnov toulky minulostí a současností ve fotografii 2

 

Růžena Řezníčková, Ing. Jaroslav Řezníček - Nakladatelství Altair Trutnov 2006

Motto: „Jen málo spisovatelům se líbí knihy ostatních kolegů. Začnou se jim líbit až po jejich smrti. Spisovatelé mají rádi svý vlastní sračky a já jsem jeden z nich."                                                                         ( Charles Bukowski)

S publikacemi využívajícími dobové fotografie či pohlednice k porovnání minulosti měst a obcí s dneškem se v posledních letech roztrhl pytel. Přesto si myslím, že je jich stále málo, o čemž svědčí i jejich neklesající obliba. Trutnovské nakladatelství Altair vydalo po čtyřleté přestávce již druhý díl kvalitně vypraveného titulu „Trutnov - toulky minulostí a současností ve fotografii" zkušené autorské dvojice Růženy a Jaroslava Řezníčkových. Na celkovém moderním pojetí, bez nostalgických vzdechů nad zaniklým půvabem starobylých zákoutí, ale i bez nekritického vynášení architektonických zásahů do vzhledu města v současnosti, má jistě nemalý podíl spolupráce s mladou nastupující generací badatelů z Muzea Podkrkonoší i Státního okresního archivu v Trutnově.

Vlastníma očima zaznamenávám trutnovské proměny více než půl století. Teprve nad touto knížkou si uvědomuji, že „staré zlaté časy" zachycené na jednobarevných fotografiích, sjednocených do staromilských tónů příjemné hnědi, nebyly zdaleka tak idylické, jak si je skladujeme v registru vzpomínek a ve srovnání s barevně rozjásanou přítomností vycházejí vítězně jen velmi sporadicky. Co upoutá na úplně první pohled je současné množství vzrostlé zeleně prostupující městem a obkličující jej ze všech stran, kterou si běžný chodec snad ani neuvědomuje. Na druhý pak - úžasný cit zakladatelů kostela Narození Panny Marie pro volbu místa. Ačkoli se město od té doby rozrostlo do nebývalých rozměrů, svatostánek nad ním stále ční jako výrazná architektonická a především duchovní dominanta. Více než 200 snímků prvního dílu bylo zaměřeno spíš na detaily: jednotlivé domy, zákoutí, bloky budov či pohledy do ulic. Stejný počet záběrů druhého dílu nabízí více panoramat a celkových pohledů, z nichž ten nejstarší byl pořízen ještě před velkým požárem Trutnova v roce 1861. Dostalo se i na dynamicky se rozvíjející předměstí, především Horní Staré Město s nahuštěnou bytovou výstavbou, vůči níž jsou dálkové pohledy zvlášť milosrdné a zarámována fotogenickými hřebeny Krkonoš je svým osobitým způsobem krásná. Na rozdíl od obludného bludiště detailních záběrů sídliště Zelená Louka. U doprovodných textů autoři rozumně vypustili polskou mutaci, takže kromě češtiny zůstaly jen německé a anglické překlady, což je pro mladou vzdělanou evropskou generaci zcela dostačující. Strohé, pragmatické popisky (na můj vkus až příliš) bez jakýchkoliv komentářů, zabírají v tříjazyčném provedení i tak dost prostoru, možná i na úkor velikosti a čitelnosti písma. Dokument sice není žádná „krásná literatura", přesto začít téměř každý jednotlivý popis slovem „pohled" nebo řidčeji „snímek" , ve většině případů naprosto zbytečným, se mi však přece jen jeví jako příliš pohodlné a nevynalézavé. Ale to je jen drobná kosmetická piha, která celkový dojem nijak nesnižuje. K převažujícím kladům patří vložené mapy s vyznačením zobrazených lokalit, kvalitní papír, profesionální grafické zpracování i působivý přebal, opakující v jiném barevném provedení noční snímek staré radnice na Krakonošově náměstí od Bohuslava Tošovského. Díky na závěr decentně vloženým reklamám několika trutnovských podniků je i doporučená cena 258 Kč víc než sympatická. Až zas přistihnete některé trutnovské patrioty bědovat nad zánikem romantických míst či celých domovních bloků, posvátnou Dračí uličku nevyjímaje, zalistujte v nabízené publikaci a srovnávejte. Ne každý rozdíl je tak markantní, jako dvě podoby vlakové zastávky v Horním Starém Městě, ale přece jen...

In: Krkonoše - Jizerské hory 2006/12


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.