Proměny jednoho domu

 
Vlevo hrázděný dům č. 94 - obecní sýpka

B. Hauschner zachytil na své kolorované kresbě z roku 1884 východní část náměstí ve Svobodě nad Úpou. Vlevo je část domu č, 94, který se svou architekturou výrazně odlišuje od ostatních dřevěných staveb. Podobných hrázděných patrových domů nebylo v okolí mnoho a stavitel čerpal svou inspiraci nej­spíš v nedalekém Slezsku. V minulosti zde byla obecní sýpka, kde se shromažďovalo obilí, coby desátky pro vlčické panství.

Stara-posta-1.jpgNa druhém snímku z počátku století je dům v novém kabátě, obklopen stafáží zvědavců. Přijel pan fotograf! Hospo­dář Johan Kahl zde již několik let úspěšně provozuje zájezd­ní hostinec.

Stara-posta-2.jpg

 

 

 

 

 

Věhlasná hospoda "U pošty" z let třicátých. Ubouráním charakteristické části domu, prkenného štítu s kabřincem a podsíní a nahrazením šindelové střešní krytiny lepenkou,ztratil dům mnoho ze svého originálního výrazu. Přibyla ben­zinová pumpa a na obrázku se symbolicky potkávají dopravní prostředky odcházející i nastupující epochy. "Stará pošta", jak nepřesné nazývali hostinec noví osadníci po roce 1945, po několika letech prosperity zvolna chátrala, až byla za­čátkem roku 1965 neuváženě zbořena. Soukromý podnikatel, vítěz konkurzu na zástavbu nehezké proluky uprostřed města, zde plánuje postavení moderního, architektonicky zajímavé­ho hotelu.

In: Krkonoše - Jizerské hory 1995/2

Místo s poddimenzovanou novostavbou (2009)

Místo s poddimenzovanou novostavbou (2009)


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.