Lékárna

 
Lékárna ve Svobodě nad Úpou na plánu z roku 1920

Z  nedávno nalezeného archivu svobodské projekční kanceláře Fischer a Hollmann je i uvedený frontální pohled na budovu tradiční místní lékárny U Panny Marie Pomocné, dnes U černého orla, jak jej v roce 1920 nakreslil ing. Kleofáš Hollmann z Vrchlabí. I na nepříliš zdařilé reprodukci lze rozeznat odchylky od současného stavu v členění fasády, především v uspořádání dveřních a okenních otvorů přízemí. Už první svobodský lékárník Emanuel Breuer z Trutnova zřejmě před zahájením provozu lékárny dne 1. června 1865 proboural nový samostatný vstup a opatřil jej honosným historizujícím dřevěným obložením.

Jeho odstraněním se stylově čistá pozdně empírová budova s mansardovou střechou vrátila ke svému původnímu vzhledu, který naštěstí nijak nepoškodila ani první benzinová pumpa ve Svobodě nad Úpou provozovaná od roku 1910 v její těsné blízkosti, ani pozdější zvýšení úrovně přilehlého tělesa vozovky. Jako vzorový doklad historické zástavby města byla citlivě renovovaná budova právem vyhlášena kulturní památkou. Je jen politování hodné, že současný majitel nemovitosti, stejně jako majitel sousedního, rovněž se vkusem pečlivě opraveného rokokového domu, kde dokonce v září 1779 přenocoval sám císař Josef II., nenašli ani po čtyřech letech od otevření naučné stezky Via Piette vhodný kompromis, kam umístit připravené informační panely se stručnými texty pro poučení návštěvníků. Shodou okolností jsou obě zmiňované stavby úzce spjaty s významným zdejším rodem Etrichů, jehož někteří příslušníci přesáhli svým věhlasem hranice regionu. Město neoplývající kromě okolní přírody výraznými turistickými lákadly je tak ošizeno o propagaci toho relativně nejlepšího z jinak skrovných architektonických památek.

lekarna.jpg

Pozn.: Když se chce, všechno jde. Dříve než mohl být článek vytištěn, byla situace částečně vyřešena a jedna tabule bude umístěna na vrátka do neužívané uličky mezi oběma domy. S majitelem lékárny se obnoví jednání a v nejbližší době bude instalován i poslední připravený panel u čerstvě rekonstruovaného historického mostu přes Úpu.

In: Svoboda fórum XXI. číslo 730 - září 2010 


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.