Pamětní deska velikána českých dějin

 

Vážení přátelé, mám tu čest vás přivítat při slavnostním odhalení pamětní desky jednoho z velikánů českých dějin, jehož 125. výročí narozenin si jako každoročně také letos připomínáme. Muž, který se tak výrazně zapsal do historie mnoha oborů lidské činnosti především jako průkopník slepých uliček, autor legendárního výroku, že budoucnost patří aluminiu, dramatik, cestovatel, pedagog, kriminalista, filozof a vynálezce Jára Cimrman vtiskl své stopy nepochybně i do půdy Krkonoš. S mistrovým citátem: "Mystifikace žije, dokud žijí mystifikátoři" děkuji za pozornost.

Zahajovací projev A. T. 4. 4. 1993

125. výročí i letos

O s l  a v y  t i t á n a  d u c h a

 

"Minulost se ustavičně mění, zatímco budoucnost je stále taková, jaká bude"

Stejně jako tato prognóza i legendární výrok "budoucnost patří aluminiu" jsou připisovány muži, který se výrazně zapsal do české historie. Zasvěcená veřejnost jistě poznala, že jde o titána ducha - Járu Cimrmana. Jeho 125. výročí narození si každoročně připomínáme v prvním dubnovém týdnu. Odhalením pamětní desky na domě čp. 231 ve Svobodě nad Úpou byly letošní oslavy zahájeny.

In: Krkonošské noviny 5. 4. 1993

Ze života měst a obcí

Jako každý rok ve dnech 1. - 5. dubna, také letos vzpomněla informovaná veřejnost 125. výročí narozenin velkého českého spisovatele, dramatika, pedagoga, kriminalisty, lékaře, skladatele, filozofa a vynálezce v jedné osobě - Járy Cimrmana. Jeho poslední stopy končí sice v Jizerských horách, ale mnohokrát vedly nepochybně také do Krkonoš. Ve Svobodě nad Úpou byla v neděli 4. dubna 1993 při zahájení neokázalé vzpomínkové slavnosti odhalena tomuto duchovnímu titánovi na domě číslo 231 pamětní deska.

In: Krkonoše - Jizerské hory 1993/7


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.