Ad Gigantea: Řepa

 
Plechová nášivka (zvětšeno)

Socializmus s lidskou tváří bylo jen šidítko davů, které se neosvědčilo. Lidé se mnohem radši opíjejí alkoholem s lidskou tváří - ale řepa? Přesto je historicky nejstarší. Tvář vymodelovaná na bulvě patří totiž Krakonošovi. Plechovou nášivkou na helmici (zasvěcení vědí, že to byla dvojbarevná šaškovská čapka s rolničkami) se rytíři z trutnovské pobočky Schlaraffie hrdě hlásili k erbovnímu pohoří, jehož jméno Gigantea přijali. Pán hor Krakonoš se v jejich svérázné heraldice objevuje často. Stejně jako královna Sněžka nebo trutnovský drak. O původu nešťastného spojení jména bájného horského Zjevení s prozaickou řepou si dovoluji ocitovat jednu z mnoha vyprávěnek na toto téma z webu pohadkove.krkonoše.eu:

„V dobách dávno minulých vystoupil opět jednou Duch hor na povrch země a při své snaze poznat život lidí se hluboce a nešťastně zamiloval do krásné princezny. Protože byl zvyklý mít vše, co chtěl, unesl princeznu do svého nádherného podzemního sídla. Princezna tam ale neměla žádnou ze svých společnic, a tak truchlila. Aby ji pán hor rozveselil, dal jí kouzelnou hůlku a pole plné řep. Hůlkou princezna proměňovala řepy ve své blízké. Přesto však toužila po svobodě. Hlavně po mladém knížeti, do kterého se zamilovala. A tak vymyslela plán. Naoko slíbila pánu hor, že se stane jeho ženou, a poslala ho, aby na důkaz své lásky spočítal všechny řepy, protože je chce proměnit ve svatební hosty. Pán hor počítal a počítal, ale pokaždé udělal nějakou chybu, takže se nemohl dopočítat. Mezi tím princezna jednu řepu proměnila v bujného oře a ten ji odnesl za hranice panství horského ducha. Princezna a kníže se dostali k sobě a pánu hor zůstalo jméno Počítač řep, Rübezahl, Rýbrcoul, Liczyrzepa. (německy Rübe = řepa, zahlen = počítat)".


Také ve výtvarném umění byl pohádkový příběh nesčetněkrát zpracován v ilustracích knížek pro děti, na dobových pohlednicích nebo na reklamních pohádkových dvojlistech mnoha výrobců zboží pro domácnost jako mýdla apod. Ctihodní „šlarafové", kteří pojmenovali svou celosvětovou společnost Schlaraffia podle pohádkové říše zahálky a blahobytu měli pro podobné báchorky pochopení a mocný horský duch se objevil i na odznacích jiných poboček než v Trutnově. Její domácí řád v podobě maltézského kříže doplněný řepami je poměrně známý. Drobná plechová nášivka velká pouhé 3 centimetry už méně.

Nepublikováno

Ilustrace F. Elßnera na dobové pohlednici vydaná ve Stuttgartu

Ilustrace F. Elßnera na dobové pohlednici vydaná ve Stuttgartu

Dvojlist s pohádkou vydaný výrobcem mýdla

Dvojlist s pohádkou vydaný výrobcem mýdla

Znak pobočky - barevná rekonstrukce Alena Táslerová

Znak pobočky - barevná rekonstrukce Alena Táslerová

Poctivý Krakonoš z Krkonoš (podle obrazu Moritze Schwinda)

Poctivý Krakonoš z Krkonoš (podle obrazu Moritze Schwinda)

Stejný motiv - pobočka Most

Stejný motiv - pobočka Most


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.