Antipády aneb Poznámky k životopisu

04. dubna 2009    DROBKY - z Krakonošova vousu
 

Většina krátkých autobiografických textů vycházela příležitostně ve Výčepním listu a v měsíčníku Krkonoše - Jizerské hory. Péčí libereckého nakladatelství Bor paní Evy Koudelkové spatřila v roce 2004 světlo světa útlá knížka v sličné úpravě grafického studia Romana Karpaše.

obalka1.jpg

 

Proč Antipády

Za prvé: Anti je má osvědčená a léty ustálená značka.   anti.jpg

Za druhé:  Každý pád, po kterém člověk ještě vstane, je vlastně počátek vzletu.

A konečně za třetí: I Václav Havel vydal kdysi zdánlivě neprodejnou knížku. Dal jí však atraktivní název Antikódy a hned se docela dobře prodávala.

 zahradni-slavnosti-u-stolu-s-P.R-vyr..jpg

Foto: Ctibor Košťál

Krédo

Je to už bezmála půl století, co mi pan řídící Slavík připsal do krásné a moudré knížky o vodním tuláku Tarkovi: „Zůstaň věrný lásce k přírodě a buď celý život chlapem!" Snažím se, pane řídící.

 

Úvodem na závěr

Paměti píší jen giganti. Z téměř celoživotního omylu mě vyvedla až produkce většiny knižních nakladatelství posledního desetiletí. Autobiograficky laděná literatura zaplavila knihkupecké pulty a sdělit veselé historky z natáčení má nutkání kdejaká vycházející hvězdička šoubyznysu či vyhaslá star popmuzik. O své názory na život se dělí prostřednictvím protřelých grafomanů dvacetiletí miláčci tribun, jejichž jedinou předností je jedovatá levačka, jíž se dokáží neomylně trefit do míče i rychlokvašení politici, vynešení vlnou ze řetězu utržené demokracie. Síla milionu je ale v nulách. Společnost tvoří většina obyčejných, nevýrazných, nezajímavých, všedních a šedivých lidí jako my. Tak proč ne já? Teprve na prahu šedesátky jsem si uvědomil, že budoucnost mám už vlastně za sebou a čekání na událost hodnou zaznamenání, není asi to pravé ořechové. I ten poslední nýmand může zažít zajímavé okamžiky, i přehlížený parvenu může střežit vzpomínky na chviličky štěstí. A protože lidská paměť je uzpůsobena především k zapomínání, začal jsem si dělat poznámky, abych zachytil alespoň útržky vzpomínek na druhou polovinu 20. století, o níž jsme se bláhově domnívali, že je to jen provizorium a zatím to byla naše nejkrásnější léta.

 

25. 12. 2004

Úvodních pár slov autora při prezentaci knížky v Rodinném výčepu v Přibyslavi:

To bych ani nebyl já, abych to neměl jinak. Nerad bych v tuto chvíli mluvil o křtu v liturgickém slova smyslu. Ten je vyhrazen pouze lidem a všechno ostatní je rouhání. Několika kapkami svěží vody z Úpy tedy svou knížku nekřtím, ale křísím, aby byla živá a nepovalovala se v regálech knihoven. A když už je to taková holka lehoučká, aby šla z ruky do ruky a přinášela jen potěšení.

Dovolte mi, abych při této příležitosti poděkoval především Petrovi Rýgrovi z redakce Výčepního listu a paní šéfredaktorce Zdeně Flouskové z časopisu Krkonoše - Jizerské hory, kteří mé intimní textíky shovívavě publikovali, paní Evě Koudelkové, která z čiré náklonnosti riskovala dobrou pověst svého nakladatelství Bor, Romanovi Karpašovi, který rovněž bez nároků na honorář knížku oblékl a v neposlední řadě laskavému sponzorovi, který netouží být jmenován a bez jehož finanční injekce bych si tuhle pošetilost starého muže nemohl dovolit.

Nakonec ještě jeden upravený citát: Správný chlap se má v životě aspoň jednou oženit, postavit aspoň jeden dům, zplodit aspoň jednoho syna, zasadit aspoň jeden strom a napsat aspoň jednu knížku. Já mám splněno. Ptejte se mě, na co chcete, stejně vám víc neřeknu.

Rodinny-vycep---Antipady-1.jpg


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.