In memoriam Bílý kříž

04. dubna 2009    DROBKY - z Krakonošova vousu
 
Sextet K club: Kafka, Kalous, Gebrt, Kolisko, Anděl

Čas prvních lásek a nesmělých doteků, čas opojení tancem a muzikou s pocitem chvilkové volnosti v nesvobodném světě, začíná být pro mnohé dnešní -sátileté pozvolna legendou. Vlajkovou lodí těch, co měli Janské Lázně pěšky na dosah, byla na začátku 60. let taneční vinárna Bílý kříž.

Vzpomínáte? Tlumená světla, jemně erotický samet boxů, všudypřítomný a nevtíravý číšnický pánbůh Václav Rezek a především šest šamanů za notovými pultíky - sextet K club. Kapelník Honza Kolisko, civilním povoláním učitel hudební výchovy, podmanivý zpěvák a multiinstrumentalista, střídal povětšinou trubku a saxofon. Stejně dobře ale ovládal pozoun, harmoniku, klávesy klavíru nebo kytaru. Další zpěvák, Kafka řečený „Franz" ve svých příznačných kostkovaných bačkorách, rozezníval pomocí ekvilibristických kousků s paličkami soupravu bicích. Dva nenápadní strejdové s pokročilou pleší, Bohouš Kalhous s trubkou nebo harmonikou a Luboš Gebert /saxofon a klarinet/ byli neúnavnými „dělníky" kapely. Benjamínek Jirka Hofman za pianem nebo u klavifonu, tak trochu playboy, zpíval stejně, jako vystupoval. Ležérně. A když basista Milan Anděl se svým jménem zazpíval okouzlující „numero prima" sezony, dostal i tak prorežimní hit jako byl Dobrý den majore Gagarine, docela nadpozemský náboj. Mně věřte, já tam byl, Igristoje víno pil...

Jen „kluci" z kapely už přebrodili St.Louiský močál a na Blueberry Hill postavili semaforské Schody do nebe, kde se scházejí k poslednímu tangu. A tam, kde stával Bílý kříž, tiše šumí tráva.

P. S.

Populární Pramínek vlasů ze semaforské dílny Suchého a Šlitra nám Honza Kolisko na sklonku roku 1960 hrával s dixielandovou formací, která si říkala Magic club. S kamarádem Zdeňkem Havlíčkem, pro silná skla brýlí nazývaným Doktor, tenkrát zpíval a hrál na pozoun plachý, neznámý, nazrzlý blonďák z Prahy. Po více než čtyřiceti letech jsem se zcela náhodně dozvěděl, že to byl Jiří Grossmann.

In: Antipády/Poznámky k životopisu; Krkonoše - Jizerské hory 1999/12


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.