Naše malá válka

30. června 2014    DROBKY - z Krakonošova vousu
 
Sklenářovice v televizi - foto Alois Miláček

K 100. výročí vypuknutí I. světové války připravila Česká televize mimo jiné i třináctidílný dokumentární cyklus nazvaný Naše Velká válka, vysílaný na zpravodajském programu ČT 24. Posledních zhruba 5 minut z každého půlhodinového dílu je věnováno samostatnému projektu Pomníky. Třetí pokračování, které si jako všechny ostatní odvysílané díly můžete přehrát na internetu, provází krátké zastavení u obnoveného pomníku padlých ze zaniklé podkrkonošské obce Sklenářovice. Měl jsem tu odvahu postavit se před kameru.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10877203125-nase-velka-valka/214411033220002/

Mezi prvními ohlasy diváků na pořad v internetové diskusi je příspěvek jistého Jana Herolda nadepsaný Propaganda non plus ultra, ze kterého si dovolím ocitovat úryvek:

„A abychom nezapomněli, jak jsme byli oškliví, na konci dílu je nám připomenuta tématicky nesouvisející doba roku 1945 a oblast bývalých, tzv. Sudet. Pseudobadatel-amatér uroní povinnou slzu nad odsunem (který byl výsledkem Spojeneckých dohod) a rozpadlými staveními, a prohlásí, že všichni obyvatelé tohoto kraje byli vlastně Němci. Celou šaškárnu následně zakončí svým sebemrskačským "zmar, zmar, zmar". Člověk vážně lituje, že již nemáme Zákon na ochranu republiky".

Potrefená husa se v ž d y c k y ozve. Ani pseudobadatelé to nemají jinak. Nemíním nikterak jitřit raněné čecháčkovství pisatele ani s ním polemizovat na stejné úrovni. Několik faktických připomínek si však odpustit nedovedu. Po celou dobu byla řeč pouze o konkrétní obci nikoliv celém kraji, i když v nejbližším okolí situace moc jiná nebyla. Podle oficiálních statistik ze sčítání obyvatelstva se již před I. světovou válkou hlásilo k německé národnosti v podstatě 100% obyvatel uvedené vesnice. Z celkem 242 osob v roce 1909 všichni až na 1 cizince, takže určitě nelze mluvit o ovlivnění Henleinovou propagandou z 30. let. Jak jinak takové lidi nazývat, než Němci? Každý má právo na svůj názor a jsem ten poslední, kdo by ho komukoliv odpíral. Z předposlední věty je však nad slunce jasnější, že autor ve Sklenářovickém údolí nikdy nebyl. Tak.

Jinde publikovat netřeba

Trutnovinky


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.