Stručné dějiny poštovního úřadu v Janských Lázních

04. ledna 2015    DROBKY - z Krakonošova vousu
 
Lázeňský dům Fortuna vpravo

V roce 1867 se obec Janské Lázně administrativně oddělila od Svobody nad Úpou a již 16. května následujícího roku 1868 zde byla ustanovena expozitura rakouského poštovního úřadu, zprvu jen na letní lázeňskou sezónu. V dalším roce byla pošta napojena na telegrafní vedení z Trutnova, které bylo 19. června uvedeno do veřejného provozu. V pozdějších turistických průvodcích bylo často zmiňováno přímé telegrafní spojení se Sněžkou. Teprve 14. srpna 1874 byl zahájen celoroční poštovní provoz a telefonní ústřednou byl úřad vybaven v roce 1902. Pošta sídlila v celodřevěné chalupě s popisným číslem 13 za lázeňskou budovou s hodinami, která vznikla z někdejší kaple u léčivého pramene. Dlouho před koncem 19. století se pro dům vžil název „stará pošta".

Již v roce 1884 zde po dlouhých průtazích otevřel Emanuel Breuer filiálku svobodské lékárny. V roce 1890 tehdejší majitel Josef Kraus, mlynář z Černého Dolu, nevyhovující dům naproti jeho dalšímu výstavnému hotelu „Kaiser von Österreich", dnes Terra, částečně zboural a na stejném místě postavil moderní lázeňskou budovu navýšenou o patro se stejným číslem popisným, kterou pojmenoval Fortuna. Obě zmiňované instituce zde vydržely i po roce 1945. Pošta zůstala v provozu i po požáru sousední kavárny v roce 1957, populární pod názvem „Kampelička" zvlášť v 50. letech minulého století. Už v roce 1911 patřil dům vybavený navíc i deseti hostinskými pokoji paní Hermíně Exnerové a později jejímu následníkovi, starostovi Ernstu Exnerovi. Sousední budova vedle pozdější prodejny lahůdek čp 92, stojící zčásti také na parcele původní dřevěnky dostala čp 73. Protože měla stejné majitele, docházelo v různých seznamech nemovitostí a adresářích majitelů domů k velmi častým záměnám obou vizuálně podobných číslic popisných čísel. Po zániku této poštovní budovy byl poštovní úřad umístěn provizorně v přízemí hotelu Krakonoš čp 84. Od celkové přestavby lázeňského centra na začátku 80. let minulého století sousedí samostatná pošta se zadním traktem nové administrativní budovy Městského úřadu.

V roce 1911 byl poštmistrem Adolf Halwa, zeť prvního svobodského poštmistra Ambrose Baudische, kterého v roce 1912 vystřídal janskolázeňský rodák c. k. poštmistr Richard Ettrich (12. 11. 1861 - 12. 3. 1936), v té době majitel mnoha realit v obci, který se po vyhlášení samostatného Československa stal po prvních poválečných volbách v roce 1919 předsedou městyse Janské Lázně. Sloužil několik poválečných let nejen jako vedoucí pošty nebo obecní zastupitel, ale i v představenstvu akciové společnosti Janské Lázně, kterému od roku 1921 předsedal starosta Hieronymus Siegel z Trutnova. Po čtyřletém volebním období vystřídal Ettricha právě Ernst Exner. V adresáři z roku 1930 je uváděn další poštmistr Jan Draesler. Pro roky 1936 až 1939 byl do funkce starosty města zvolen jiný janskolázeňský poštmistr na odpočinku Rudolf Schneider, penzionovaný v roce 1925 z pošty v Mladých Bukách.

In.: Poštovský panáček - soukromý tisk (nedatováno, nečíslováno)

Pošta na výřezu plánu z roku 1886

Pošta na výřezu plánu z roku 1886

Žánrový obrázek z Janských Lázní s budovou pošty vpravo

Žánrový obrázek z Janských Lázní s budovou pošty vpravo

Lázeňský dům Fortuna (pošta) vpravo

Lázeňský dům Fortuna (pošta) vpravo

Pošta na Semíkově plánu z roku 1930

Pošta na Semíkově plánu z roku 1930

Demolice domu čp 13 před rokem 1980

Demolice domu čp 13 před rokem 1980

Poštmistr Richard Etrich

Poštmistr Richard Etrich

Detail desky z rodinné hrobky

Detail desky z rodinné hrobky

Rodinná hrobka na hřbitově ve Svobodě nad Úpou

Rodinná hrobka na hřbitově ve Svobodě nad Úpou

Hotel Krakonoš, dočasné sídlo pošty

Hotel Krakonoš, dočasné sídlo pošty

Současná budova pošty 542 25 Janské Lázně

Současná budova pošty 542 25 Janské Lázně


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.