Výkřiky z Teplice Svatojánské

13. listopadu 2017    DROBKY - z Krakonošova vousu
 
Poťouchlý skřítek

Z věhlasného spisku slovutného zemského fysika Jana Ignáce Hettmayera „Johannis Bad im Riesen Gebürge und Daemon Sankt Johannes Geist" vydaného tiskem Léta Páně 1688 vybral a do současné češtiny přepsal chovanec lázeňského dozorce řečený Anton Verrückt.

 

***

Ať žije skřítek Svatojánek, strážce janskolázeňského pramene, co má u zadečku kahánek a splní Ti, nač si vzpomeneš.

Ve skále pod Harfou je zámek, žije tam skřítek Svatojánek. Kdo ho za čepičku chytí, toho nakope do ř - sedínky.

Svatojánek, skřítek maličký, zrnka zlata trousí z mošničky. Kdo by chtěl mít hnedka plný koš, tomu nakope sám Krakonoš.

Svatojánek v podzemní sluji temné, hlídá všechny poklady Země. Kdo by mu chtěl ukrást kámen nebo rudu, dostane fajslíkem přes hubu.

S bdělým okem, které nezná spánek, vstupuje do snů skřítek Svatojánek. Tomu, kdo chce v noci páchat neplechu, nasype pytel blech do pelechu.

Skřeky, které nese vánek, vydává v lese skřítek Svatojánek. Bere na sebe podobu ptačí, aby mohl řvát, co hrdlo ráčí.

Ať je Svatojánek kos či hrdlička, za letu ztrácí zlatá peříčka. Jsou to pro poutníky testy. Kdo je zvedne, sejde z cesty.

Kdo by v lázních kalil vodu, nebo jakoukoli jinou dělal škodu, tomu Svatojánek takovou zahude, že už nikdy veselý nebude.

Doložit lze snadno a lehce, že Svatojánek nosí štěstí. Kdo tomu uvěřit nechce, dostane do nosu pěstí.

Dnes je 13. listopad. Žádný apríl ani silvestr - svátek má Tibor. Jméno se vyvinulo z latinského názvu města Tiburu, které dnes známe jako Tivoli v Itálii. Jeho základem je slovo „čestný". Podle novodobého kalendáře je dnes Mezinárodní den nevidomých. Ukolébán vítěznou pirátskou vlnou lovím na internetu. Spoléhám, že mi s přimhouřením oka všecko projde a poctivě přiznávám, že to nejlepší z dnešního příspěvku je upytlačené. Skřítek Svatojánek mě v souvislosti se Svatojánskou Teplicí napadl na první dobrou. Dodatečně jsem zjistil, že tak autor Radomír Socha nezávisle nazval pohádkového hrdinu své knížky pro děti. Poťouchlý trpajzlík vysedává na síti sítí a k jízlivým výkřikům se hodí daleko víc než roztomilý skřítek malířky Zdeňky Študlarové. I odkaz na pramen je čirá mystifikace. Jen veršotepání, určené původně také malým čtenářům, vzniklé před časem z popudu jedné bosorky z Janských Lázní je autentické, i když už dost uleželé v poslední přihrádce vpravo dole. Janu Ignáci Hettmayerovi a všem dalším jmenovaným i nejmenovaným poškozeným se kajícně omlouvám.

Nepublikováno


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.