Antonín Tichý

 
Pohled na svět z kadibudky

Náchodský rodák a krkonošský patriot, bezpartijní a dosud netrestaný, žije ve Svobodě nad Úpou. Po neúspěšném pokusu být lesníkem se vyučil kolářskému řemeslu. Zbytek předdůchodového věku pracoval jako truhlář. Je literát samouk, od roku 1990 příležitostně publikuje v regionálním tisku, hlavně v časopise Krkonoše - Jizerské hory, vydávaném Správou KRNAP ve Vrchlabí, v sezónních novinách Veselý výlet, vydávaných stejnojmennou galerií Pavla a Lenky Klimešových v Horním Maršově a v experimentálním půlročníku Výčepní list, který obětavě vydává Rodinný výčep manželů Rýgrových v Přibyslavi u Nového Města nad Metují. Je členem redakční rady některých těchto periodik.

Foto Ctibor Košťál

 

 

 

 

Slovníkové heslo:

Tichý Antonín, *1941. Sběratel a publicista. Jeho četné "drobky" informací i větší materiály o Krkonoších, publikované zejména v časopisech Krkonoše - Jizerské hory a Veselý výlet, obohacují naše poznání osudů lidí i historie předmětů a objektů v domovském údolí Úpy, blíže pak Svobody nad Úpou (srovnej www.freiheit.cz) a Janských Lázní. Detailně se věnuje výrazné osobnosti úspěšného podnikatele, humanisty, propagátora turistiky a mecenáše Krkonošského spolku Prospera Piette a jeho rodu. Ohlédnutím do dětství i do dob reálného socialismu je sbírka jeho lehce ironizujících povídek Antipády: Poznámky k životopisu (2004).

In.: Slovník krkonošských spisovatelů - Správa Krkonošského národního parku 2015 - Text Zdeňka Flousková

 


 

Inzerát

Stále hledám vše z historie Krkonoš (Riesengebirge) od Harrachova po Žacléř, především pohlednice, ale i mapy, průvodce, staré publikace, odznaky, medaile, štítky na hole, nouzové peníze a kovové známky, drobné upomínkové předměty, listiny, legitimace a jiné, i v němčině.

Z pochopitelných důvodů upřednostňuji vše, co se týká Svobody nad Úpou (Freiheit) a východních Krkonoš, tj. povodí Úpy od Pece pod Sněžkou po Trutnov, nebo postavy Krakonoše (Rübezahl). Uvítám také pohlednice s portréty významných osobností s jakýmkoli prokazatelným vztahem k regionu Krkonoš (rodáci, sportovci, majitelé panství nebo továren, umělci, významní návštěvníci, apod.)

Passport-1.jpg

 

***

 

Knizni-klub.JPG

Zažloutlý novinový výstřižek z Literárních listů, které navázaly na koncem šedesátých let minulého století administrativně zakázané Literární noviny, mám nalepený na čestném místě v knihovně. Zhruba od té doby leží v římské kanceláři klubu na Via del Corso moje přihláška. Stále čekám a doufám, že status quo se nikdy nezmění, protože mým celoživotním krédem je netoužit po členství v klubu, kde by mě chtěli. Všechny své texty píši s jasným vědomím, že kdyby je snad někdy někdo zamýšlel zahrnout do knížky (i takové věci se v dnešním poblázněném světě dějí, ne, že ne) bude to ideální počinek do knihovny právě mnoha takových knihomilů.

***

Webová stránka slouží jako soukromý archiv textů publikovaných v jiných médiích. Nic víc - nic míň.      Občas ale přece jen udělám výjimku. Stále stoupající nároky současných tiskovin na kvalitu příspěvků mě od publikování odradí, protože sebekriticky uznám svou mizivou šanci. A tady jsem šéfredaktorem já :-)

Pro pořádek jsou takové články označeny Nepublikováno (rozuměj nikde jinde).

***

Buď vítán, kdo s dobrým úmyslem odcházíš.

(Ukradeno v divadle Semafor)

***

Prosím laskavé čtenáře mého webu, kteří najdou v publikovaných textech jakékoliv chyby, ať již pravopisné nebo faktografické, aby mě na ně neprodleně upozornili.

 

 


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.